Warsztaty „Konie i My – partnerstwo doskonałe”

Warsztaty „Konie i My – partnerstwo doskonałe” organizujemy cyklicznie 2x w roku. Warsztaty odbywają się w Rancho Stokrotka (woj. dolnośląskie, Kotlina Kłodzka).

Zajęcia prowadzą: lek. wet. Jakub Gołąb, mgr inż. Małgorzata Gołąb, lek. wet. Ada Majocha. Całość to ok. 20-22 godz. zajęć (w zależności od pytań, dyskusji i zaangażowania uczestników). Cena warsztatów – 480zł – obejmuje zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych (przyjazd w czwartek do 23:00). Wyżywienie we własnym zakresie – kuchnia do dyspozycji uczestników.

Rezerwacja miejsca = wpłacie całości kwoty zadatku za warsztaty na konto. W przypadku rezygnacji do 2 miesięcy przed terminem warsztatów zwracamy 100% kwoty; po tym terminie zwracamy pieniądze jedynie w przypadku znalezienia zastępstwa.

Zajęcia zaczynają się w piątek o godzinie 09:00, a kończą w niedzielę ok.  15 – 16.

PROGRAM WARSZTATÓW:

Dzień 0: Przyjazd

Przyjazd i zakwaterowanie (od 16-tej do 23-tej). Wieczór zapoznawczy.

Dzień 1: Koń holistyczny

Utrzymanie:

Koń – zwierzę przestrzeni. Stado i jego struktura. Jak skonstruować „sztuczne” stado. Naturalne spojrzenie na żywienie. Żywienie a kopyta. Żywienie a zdolność do wysiłku. Analiza pasz. Praktyczne pomysły. Współczesna medycyna a naturalne utrzymanie. Ruch – podstawa egzystencji. Jak zapewnić odpowiednią ilość ruchu? Ruch a kopyta.

Część praktyczna: przedstawienie stada naszych koni i zapoznanie się z warunkami ich utrzymania zbliżonymi do naturalnych (system padoku paradise).

Kopyta:

Dlaczego kujemy konie? Anatomia kopyta. Naturalne struganie – kształt kopyta, punkt przełamania, flara. Czy każdy koń może być bosy? Czy ochwat to problem? Buty – alternatywa podków.

Część praktyczna: pokaz naturalnego strugania

Zdrowie konia

Dojrzałość – kiedy zajeżdżać? Najczęstsze problemy zdrowotne – przyczyny i rozwiązania.

Dzień 2: Szkolenie i sprzęt

Metody szkolenia:

Inteligencja koni w świetle najnowszych badań. Imprinting. Motywacja. Teoria uczenia się.
Przegląd różnych systemów szkolenia koni w świetle badań naukowych. Szkolenie koni za pomocą pozytywnego wzmocnienia ­ kliker.

Część praktyczna: pokaz szkolenia koni za pomocą klikera (rozróżnienie szkolenia od wychowania, nauka „sztuczek” a rzeczy praktycznych, pułapki metody); ćwiczenia z liną –zapoznanie się ze sprzętem, nauka przykładania i szybkiego zabierania presji (3 fazy presji, kiedy stosowanie presji na konia jest nie w porządku). Uczestnicy ćwiczą na naszych koniach.

Siodła:

Kiedy siodło pasuje? Siodła angielskie, western, australijskie – wady i zalety. Siodła bezterlicowe. Dobór siodła. Co jest ważne przy siodłaniu? Podkłady i popręgi. Jazda na oklep.

Częśc praktyczna: zapoznanie się z różnymi siodłami (można przywieźć swoje siodło do oceny i omówienia), pokaz prawidłowego siodłania, przymiarki siodeł na różne konie (na co zwrócić szczególną uwagę, po czym poznać, że siodło nie pasuje).

Dzień 3: Sprzęt cd. Jeździectwo w harmonii z koniem

Kiełzna:

Rodzaje kiełzn. Klasyfikacja wg Pata Parelliego. Mechanika działania. Dobór. Konsekwencje stosowania wędzideł. Czy metal jest konieczny? Bez wędzidła – hackamore, sidepull, Bitless Bridle, cordeo.

Część praktyczna: jak dopasować kiełzno, mechanika działania kiełzn (dokładny obraz działania kiełzna na czaszce konia). Kiełzna mierzymy na czaszce konia, a ogłowie dr Cook’a i hackamore na naszych koniach.

Jeździectwo naturalne:

Dosiad naturalny. Biomechanika ruchu układu koń­jeździec. Sygnały a konwencje. Zebranie.

Część praktyczna: ćwiczenia z piłką (nauka równowagi na piłce, zwrócenie uwagi na ergonomię ruchów). Obserwacja konia kłusującego, pokaz kłusa ćwiczebnego na oklep zgodnego i niezgodnego z biomechaniką, jazda na koniu na oklep (każdemu jeźdźcowi poświęcamy indywidualnie ok. 10 minut na ćwiczenie niezależnego dosiadu). UWAGA! ­ jeździec max.75kg, ciężsi jeźdźcy występują tutaj w roli bardzo aktywnych obserwatorów.

6 komentarzy »

Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz poniżej, albo trackback ze swojej strony. Możesz także
zasubskrybować komentarze przez RSS
Bądź miły, pisz na temat, nie spamuj.

Strona obsługuje Gravatar. Zarejestruj się na Gravatar.

Bądź zawsze na bieżąco!

Nie chcesz przegapić nowych artykułów lub  terminów warsztatów?

Polub nas na Facebooku!

Mogą Cię zainteresować:close