Warsztaty „Konie i My – partnerstwo doskonałe” organizujemy cyklicznie 2x w roku. Warsztaty odbywają się w Rancho Stokrotka (woj. dolnośląskie, Kotlina Kłodzka).

Zajęcia prowadzą: lek. wet. Jakub Gołąb, mgr inż. Małgorzata Gołąb, lek. wet. Ada Majocha. Całość to ok. 20-22 godz. zajęć (w zależności od pytań, dyskusji i zaangażowania uczestników). Cena warsztatów – 480zł – obejmuje zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych (przyjazd w czwartek do 23:00). Wyżywienie we własnym zakresie – kuchnia do dyspozycji uczestników.

Rezerwacja miejsca = wpłacie całości kwoty zadatku za warsztaty na konto. W przypadku rezygnacji do 2 miesięcy przed terminem warsztatów zwracamy 100% kwoty; po tym terminie zwracamy pieniądze jedynie w przypadku znalezienia zastępstwa.

Zajęcia zaczynają się w piątek o godzinie 09:00, a kończą w niedzielę ok.  15 – 16.

PROGRAM WARSZTATÓW:

Dzień 0: Przyjazd

Przyjazd i zakwaterowanie (od 16-tej do 23-tej). Wieczór zapoznawczy.

Dzień 1: Koń holistyczny

Utrzymanie:

Koń – zwierzę przestrzeni. Stado i jego struktura. Jak skonstruować „sztuczne” stado. Naturalne spojrzenie na żywienie. Żywienie a kopyta. Żywienie a zdolność do wysiłku. Analiza pasz. Praktyczne pomysły. Współczesna medycyna a naturalne utrzymanie. Ruch – podstawa egzystencji. Jak zapewnić odpowiednią ilość ruchu? Ruch a kopyta.

Część praktyczna: przedstawienie stada naszych koni i zapoznanie się z warunkami ich utrzymania zbliżonymi do naturalnych (system padoku paradise).

Kopyta:

Dlaczego kujemy konie? Anatomia kopyta. Naturalne struganie – kształt kopyta, punkt przełamania, flara. Czy każdy koń może być bosy? Czy ochwat to problem? Buty – alternatywa podków.

Część praktyczna: pokaz naturalnego strugania

Zdrowie konia

Dojrzałość – kiedy zajeżdżać? Najczęstsze problemy zdrowotne – przyczyny i rozwiązania.

Dzień 2: Szkolenie i sprzęt

Metody szkolenia:

Inteligencja koni w świetle najnowszych badań. Imprinting. Motywacja. Teoria uczenia się.
Przegląd różnych systemów szkolenia koni w świetle badań naukowych. Szkolenie koni za pomocą pozytywnego wzmocnienia ­ kliker.

Część praktyczna: pokaz szkolenia koni za pomocą klikera (rozróżnienie szkolenia od wychowania, nauka „sztuczek” a rzeczy praktycznych, pułapki metody); ćwiczenia z liną –zapoznanie się ze sprzętem, nauka przykładania i szybkiego zabierania presji (3 fazy presji, kiedy stosowanie presji na konia jest nie w porządku). Uczestnicy ćwiczą na naszych koniach.

Siodła:

Kiedy siodło pasuje? Siodła angielskie, western, australijskie – wady i zalety. Siodła bezterlicowe. Dobór siodła. Co jest ważne przy siodłaniu? Podkłady i popręgi. Jazda na oklep.

Częśc praktyczna: zapoznanie się z różnymi siodłami (można przywieźć swoje siodło do oceny i omówienia), pokaz prawidłowego siodłania, przymiarki siodeł na różne konie (na co zwrócić szczególną uwagę, po czym poznać, że siodło nie pasuje).

Dzień 3: Sprzęt cd. Jeździectwo w harmonii z koniem

Kiełzna:

Rodzaje kiełzn. Klasyfikacja wg Pata Parelliego. Mechanika działania. Dobór. Konsekwencje stosowania wędzideł. Czy metal jest konieczny? Bez wędzidła – hackamore, sidepull, Bitless Bridle, cordeo.

Część praktyczna: jak dopasować kiełzno, mechanika działania kiełzn (dokładny obraz działania kiełzna na czaszce konia). Kiełzna mierzymy na czaszce konia, a ogłowie dr Cook’a i hackamore na naszych koniach.

Jeździectwo naturalne:

Dosiad naturalny. Biomechanika ruchu układu koń­jeździec. Sygnały a konwencje. Zebranie.

Część praktyczna: ćwiczenia z piłką (nauka równowagi na piłce, zwrócenie uwagi na ergonomię ruchów). Obserwacja konia kłusującego, pokaz kłusa ćwiczebnego na oklep zgodnego i niezgodnego z biomechaniką, jazda na koniu na oklep (każdemu jeźdźcowi poświęcamy indywidualnie ok. 10 minut na ćwiczenie niezależnego dosiadu). UWAGA! ­ jeździec max.75kg, ciężsi jeźdźcy występują tutaj w roli bardzo aktywnych obserwatorów.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Natalka

  Czy w kursie może uczestniczyć osoba niedorosła? Czy też będzie potrzebny opiekun? Chodzi tylko o czas warsztatów, poza tym znajdowałaby się pod opieką rodziców.
  Na jakim poziomie zaawansowania w jeździe konnej należy się znajdować?
  Gratuluję tak wspaniałego pomysłu!

  1. Jakub Gołąb

   Tak, może. Nie jest wymagany żaden szczególny poziom zaawansowania.

   1. Natalka

    A czy można ewentualnie uczestniczyć jako słuchacz (bez wykonywania ćwiczeń)? I ile to by kosztowało?

    1. Jakub Gołąb

     Nie, na tych warsztatach nie przewidujemy takiej opcji.

  2. Anna

   Dzień dobry,pytanie było o osobe niedorosłą, a ja zapytam o dziecko 🙂 czy dla 10 latki to juz zbyt skomplikowana materia?
   Czy lepiej poczekać 2-3 lata i z nastolatką do Was się wybrać?
   Pozdrawiam
   serdecznie Anka

   1. Jakub Gołąb

    Zdecydowanie poczekać 🙂

Dodaj komentarz