masaż odcinka szyjnego kregosłupa (mięsień longissimus dorsi)Jako właściciel, trener, hodowca, czy jeździec staramy się każdego dnia zapewnić prawidłową opiekę koniom by uniknąć jakże często występujących kontuzji związanych z aparatem ruchu . Umiejętność diagnozowania stanu mięśni, przy użyciu rąk pozwala ocenić kondycję fizyczną konia, prawidłowość doboru: treningów, podkucia, czy dopasowania sprzętu jeździeckiego. Praktyka masażu daje możliwość świadomego zapobiegania przyszłym urazom poprzez wykrycie mikrourazów związanych z aparatem ruchu.

Obecnie terapia manualna techniką masażu jest chętnie praktykowana i połączona z innymi metodami terapii prozdrowotnymi takimi jak: elektromasaż, solarium, czy basen.

W treningu sportowym wymagane jest od koni wykonywanie ćwiczeń nienaturalnych , wymuszonych ruchów, które są często przyczyną kontuzji wynikającej z przetrenowania mięśni. Urazy tkanki miękkiej dotyczą głównie struktur znajdujących się w dolnej kończynie: mięśnia międzykostnego oraz ścięgien i wiązadeł . W wielu wpadkach struktury te ulegają kontuzji z powodu urazu jednej z całych grup mięśni i przekazywane są na następne, ponieważ każda część ciała jest połączona z inną i żadna nie działa niezależnie. Dzieje się tak w przypadku jeżeli jedna z grup mięśni nie jest zdolna do pracy, funkcję jej przejmuje następna grupa, która po pewnym czasie dochodzi do zmęczenia i musi przekazać swoja prace następnej grupie mięśni. Wreszcie dochodzi do większych uszkodzeń struktur w dolnej kończynie np. ścięgien.

Masaż koncentruje się na mięśniach , których kontuzja , może ograniczyć zakres ruchu i tworzyć dyskomfort. Dysfunkcja mięśni ma miejsc, kiedy dochodzi do skurczu włókien mięśniowych z powodu metabolizmu (zmęczenie), choroby, lub kontuzji mechanicznej. Pracując na tkance miękkiej można określić napięcie, teksturę oraz temperaturę badanej tkanki poprzez dotyk palcami lub całą dłonią. Drugorzędnym wynikiem lub symptomem dla uszkodzonej tkanki z powodu kontuzji, urazu, choroby jest tkliwość mięśni na dotyk ręki masażysty.

Masaż może przybrać różne rodzaje w zależności od sytuacji: sportowy, rehabilitacyjny, profilaktyczny lub odprężający. W każdym przypadku mobilizacje lecznicze siły organizmu poprzez : pobudzenia ukrwienia , dostarczenie komórkom energii, szybszą regeneracja uszkodzonych tkanek , dostarczając substancji odżywczych do mięsni, zwiększenie przepływu limfy, pomoc w usunięciu zbędnych toksyn z organizmu, poprawę ukrwienia stawów. W konsekwencji poprawia kondycje fizyczną zwiększając rozpiętość ruchów.

Również w przypadku koni które nie lubią bądź nie są przyzwyczajone do dotyku : przyzwyczaja konia do ręki masażysty, życzliwej obecności człowieka , pomaga rozluźnić odprężyć, ponieważ masaż działa na układ przywspółczulny którego stymulacja powoduje odprężenie, zwolnienie oddychania pobodzenie wydalania.

Dodatkowym atutem masażu jest budowa relacji pomiędzy człowiekiem a koniem, masaż uczy zaufania do człowieka, jest to szczególnie ważne dla koni z trudnym charakterem lub po ciężkich przejściach. Tego typu efekty możemy się spodziewać w momencie jeśli koń zaakceptuje nasze zabiegi. Dlatego pierwszy zabieg jest zabiegiem odczulającym, czyli przyzwyczajającym konia do dotyku.

Aby wykonywać prawidłowy masaż niezbędna jest podstawowa wiedza budowy anatomicznej konia. Podstawą masaży jest znajomość układu kostnego, rozłożenia mięśni, a także kierunku ułożenia włókien mięśniowych, przebiegu naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Należy również pamiętać o cierpliwości i życzliwym podejściu do konia, oraz o podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy przy koniu.

Maria Soroko

Dodaj komentarz