W kilka majowych i czerwcowych dni wraz z Marysią Soroko (http://www.eqma.pl) przyglądaliśmy się możliwości zastosowania termowizjii do oceny dopasowania siodła.

Termowizja umożliwia rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty, bez konieczności oświetlania ich zewnętrznym źródłem światła i na dokładny pomiar temperatury tych obiektów. Tworzenie obrazu polega na rejestracji przez kamerę promieniowania emitowanego przez obserwowany obiekt, a następnie przetworzeniu na kolorową mapę temperatur. System termowizyjny jest więc rodzajem niezwykłego termometru, który pozwala mierzyć temperaturę na odległość w wielu miejscach jednocześnie.
Teoretycznie więc wykonując zdjęcie termowizyjne grzbietu konia po jeździe powinniśmy być w stanie zauważyć różnice temperatur spowodowane nierównomiernym uciskiem siodła, zdiagnozować punkty nadmiernego ucisku itp.
Przyjęliśmy następującą procedurę testową: ten sam koń, siodło bez podkładu, 20 min jazdy po ujeżdżalni (stęp/kłus), zdjęcie wykonywane ok. 1.5-2s po zdjęciu siodła w pomieszczeniu zamkniętym (stajnia) aby wyeliminować schładzanie związane z ruchem powietrza. Po każdym teście 40min przerwy.

Dodaj komentarz