Werkowanie? Spróbuj sam!

KopytkoWarsztaty odbywają się w Rancho Stokrotka (woj. dolnośląskie, Kotlina Kłodzka). Przyjmujemy 8 uczestników.

Zajęcia prowadzą: lek. wet. Jakub Gołąb, mgr inż. Małgorzata Gołąb. Cena warsztatów – 600zł – obejmuje zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych (2 noclegi). Wyżywienie we własnym zakresie – kuchnia do dyspozycji uczestników.

Warsztaty są doskonałą okazją do praktycznej weryfikacji zagadnień, o których traktuje książka „Kopyta doskonałe”.

Rezerwacja miejsca = wpłacie całości kwoty zadatku za warsztaty na konto. W przypadku rezygnacji do 2 miesięcy przed terminem warsztatów zwracamy 100% kwoty; po tym terminie zwracamy pieniądze jedynie w przypadku znalezienia zastępstwa.

brak terminów

PROGRAM WARSZTATÓW:

PIĄTEK (ok. 17:00-18:00)

Wprowadzenie: Dlaczego kujemy konie?

Anatomia i fizjologia kopyta. Kopyto dzikiego konia. Biomechanika kopyta. Rola struktur amortyzujących.

SOBOTA

Żywienie – podstawa zdrowych kopyt. Ewolucyjne przystosowania koni do określonego żywienia. Wpływ żywienia na kopyta. Jak i czym żywić?
Ruch – składnik niezastąpiony. Ile ruchu powinien mieć koń? Wpływ ilości ruchu i podłoża na kopyta. Jak zachęcać do ruchu?
Naturalne werkowanie. Do czego dążymy? Podstawowe zasady i techniki. Ogólny plan strugania. Flara.

Gdzieś pomiędzy 2h przerwy obiadowej.

Część praktyczna: Pokaz werkowania

Poważniejsze problemy. Przerośnięte kopyta. Zawężone kopyta. Położone kąty wsporowe. Choroba linii białej. Ochwat. Syndrom trzeszczkowy. Schorzenia strzałki.

Różne przypadki. Omawianie konkretnych przypadków (również przywiezionych przez uczestników) Instrukcja jak robić zdjęcia

NIEDZIELA

Koń kuty – koń do rehabilitacji. Okres przejściowy.

Buty. Rehabilitacja. Ochrona kopyt.

Część praktyczna (wszyscy mają możliwość obserwacji i zadawania pytań):

Warsztat pracy – narzędzia. Wybór i obchodzenie się z narzędziami. Podstawowe techniki. Struganie (żywy koń, prawidłowe kopyta, jedno kopyto na uczestnika, strugają 2 osoby równocześnie pod okiem 2 prowadzących, pozostali mogą się przyglądać i zadawać pytania; potrzebne narzędzia udostępniamy).

Podsumowanie i zakończenie.

Koniec – ok. 16:00.

Wszyscy uczestnicy po zakończonych warsztatach otrzymują dostęp do zamkniętego portalu społecznościowego, na którym można dyskutować, przesyłać zdjęcia, konsultować przypadki itp.

Dodaj komentarz